// default Accordians Closed:

Stratford CC
TT Results

2023 Archive

Thursday, 30 March 2023

K25/11.2 Aston Cantlow (Aero)
One Lap (5.6 miles)

1 Christian Easley 13.21
2 Dan Smith 13.35 Road Bike
3 Philip Marks 14.01
4 Martin Millington 14.06
5 Wayne Jones 14.09 Road Bike
6 Ben Phyall 14.34 Road Bike
7 David Nath 14.43 Road Bike
8 Nigel Humphreys 15.21 Road Bike
9 Will Osley 15.51 Road Bike
10 Chris Huxley 16.08 Road Bike
11 Steve Groves 16.23 Road Bike
12 Declan Logue 22.56

Visitor Results

George Hale (Second Claim) 12.18
Tom Hale (Second Claim) 13.15 Road Bike

Thursday, 30 March 2023

K25/11.2 Aston Cantlow (Aero)
One Lap (5.6 miles)

1 Christian Easley 13.21
2 Dan Smith 13.35 Road Bike
3 Philip Marks 14.01
4 Martin Millington 14.06
5 Wayne Jones 14.09 Road Bike
6 Ben Phyall 14.34 Road Bike
7 David Nath 14.43 Road Bike
8 Nigel Humphreys 15.21 Road Bike
9 Will Osley 15.51 Road Bike
10 Chris Huxley 16.08 Road Bike
11 Steve Groves 16.23 Road Bike
12 Declan Logue 22.56

Visitor Results

George Hale (Second Claim) 12.18
Tom Hale (Second Claim) 13.15 Road Bike

Thursday, 6 April 2023

K34/10D (Dunnington) (Aero)
1 Chris Huxley 28.41
2 Will Osley 29.27 Road Bike
3 Declan Logue 33.51 Road Bike

Visitor Results

George Hale (SCC – Second Claim) 21.40
Dan Smith (SCC – Second Claim) 22.58
Ben Hale (365 Velo) 23.48 Road Bike
Neil Wilkes (V-Sprint) 25.29
Philip Wooldridge (VTTA (Mids)) 26.29

Thursday, 20 April 2023

K25/10 Long Marston (Roadmans)
VERY WINDY!

1 Dan Smith 24.15
2 Wayne Jones 25.53
3 Tom Heenan 26.34
4 David Clark 27.25
5 Dawn Compton 28.04
6 Will Osley 28.39
7 Chris Huxley 30.03

Thursday, 4 May 2023

K25/10 Long Marston (Aero)
Torrential rain on lap 1!!

1 Tom Heenan 26.36
2 Philip Marks 26.51
3 Dawn Compton 28.08 Road Bike
4 Chris Huxley 29.09 Road Bike
5 David Clark DNS

Thursday, 18 May 2023

K34/10D (Dunnington) (Aero)
2 up TTT

1 Neil Gardiner/Martin Millington 24.43
2 Tom Heenan/Robin Corder 25.02
3 David Clark/John Smith 25.28
4 Tim Print/Mark Lampit 25.50
5 Alan Ford/Scarlet Ford 27.10 Road Bike / Scarlet – Junior
6 Paul Freeman/Ivor Thomas 27.33 Road Bike
7 Jonathan MacWilliam/Henry MacWilliam 33.17 Henry – Junior

Thursday, 25 May 2023

K25/10 Long Marston (Aero)
2 up TTT

1 Rich Shepherd/Andy Owen 22.26
2 Ian Heming/Dan Smith 23.22
3 Martin Millington/Nick Gardiner 24.36 Nick – Road Bike
4 Nigel Humphreys/Robin Corder 25.53
5 Keith Walton/Paul Freeman 26.34 Road Bikes
6 Alan Ford/Scarlet Ford 27.20 Scarlet – Junior
7 Phil Bromwich/Dawn Compton 27.32
8 Philip Marks/Lewis Marks 30.06 Road Bikes
9 Jonathan MacWilliam/Henry MacWilliam 33.20 Henry – Junior

TANDEM

  • Tom Heenan/Ned Heenan 29.05 Ned – Junior

Thursday, 15 June 2023

K34/10D (Dunnington) (Roadmans)

1 Ben Phyall 24.43
2 Philip Marks 24.55
3 David Clark 26.29
4 Alan Ford 27.18
5 Alison Bagnall 27.51
6 Scarlett Ford 30.30 Junior
7 Henry MacWilliam 30.59 Junior
8 Lewis Marks 35.02 Junior

Tandem

1 Louise Green/Nick Green 27.07
2 Tom Heenan/Ned Heenan 29.50

Thursday, 29 June 2023

K25/10 Long Marston (Aero)
1 Dan Smith 21.49
2 Philip Marks 23.19 Roadbike
3 Christian Easley 23.59
4 Chris Huxley 26.27
5 Steve Groves 27.02
6 Alan Ford 27.12 Roadbike
7 Lewis Marks 33.08 Junior – Roadbike
8 Michael Jaye 35.41

Tandems

1 Nick Green/Louise Green 26.46
2 Tom Heenan/Ned Heenan 29.24

Visitor Results

Spencer Corder (SCC – Second Claim) 21.39 Junior – Boys All Comers Course Record
Sam Abbott (SCC – Second Claim) 24.02
Alison Bagnall (SCC – Second Claim) 27.20

Thursday, 13 July 2023

K25/11.2 Aston Cantlow (Aero)

1 Philip Marks 28.21
2 Christian Easley 28.27
3 Alan Ford 30.44
4 Steve Groves 31.09
5 Chris Huxley 32.18
6 Scarlett Ford 34.12
7 Henry MacWilliam 34.49 Junior
8 Lewis Marks 40.57 Junior

Visitor Results

Spencer Corder (SCC – Second Claim) 27.14 Junior
Alison Bagnall (SCC – Second Claim) 32.00

Thursday, 27 July 2023

K25/10 Long Marston (Aero)

1 Philip Marks 23.33
2 Christian Easley 23.39
3 Ben Phyall 23.53 Road Bike
4 Tom Heenan 25.46
5 Alan Ford 26.30 Road Bike
6 Dawn Compton 27.14 Road Bike
7 Charlie Shalders 27.16 Road Bike – Youth
8 Steve Groves 27.21
9 Henry MacWilliam 28.30 Youth
10 Scarlett Ford 29.58 Road Bike – Youth
11 Lewis Marks 32.52 Road Bike – Youth
12 Jonathan MacWilliam 35.26 Road Bike
13 Chris Huxley DNF

Visitor Results

Spencer Corder (SCC – Second Claim) 21.00 All Comers Record
Jonathan Masters (University of Bath Cycling Club) 23.09 Road Bike
Robin Corder (SCC – Second Claim) 25.48
Ben Shalders (Guest Rider) 26.23 Road Bike
Alison Bagnall (SCC – Second Claim) 27.13 Road Bike

Thursday, 10 August 2023

K25/11.2 Aston Cantlow (Aero)
2 UP TTT

1 Jonathan masters/Luke Brennan 25.09 Road Bikes
2 Spencer Corder/Josh Cushway 25.22 Road Bikes
3 Dan Smith / Paul Russell 27.39 Road Bikes
4 Emma Bexson/Ben Phyall 28.20
5 David Nath / Robin Corder 28.39 Road Bikes
6 Paul Freeman/Keith Walton 30.41 Road Bikes
7 Alan Ford/Scarlet Ford 30.49 Road Bikes / Scarlet – Junior
8 Alison Bagnall / Dawn Compton 31.10 Road Bikes
9 Charlie Shalders / Ben Shalders 38.10 Road Bikes
Tandems

1 Tom Heenan/Ned Heenan 38.01

Thursday, 24 August 2023

K33/10 D Dunnington (Aero)

1 Christian Easley 23.21
2 Philip Marks 23.34
3 Steve Groves 27.13 Road Bike
4 Dawn Compton 27.17 Road Bike
5 Chris Huxley 29.00 Road Bike
Visitor Results

Dan Smith (V0RANJE) 21.56
Ben Hale (V0RANJE) 22.04
Tom Hale (V0RANJE) 22.20
Philip Wooldridge (Guest Rider) 24.56
Julian Church (Guest Rider) 27.42
Alison Bagnall (SCC – Second Claim) 27.45 Road Bike

Results Archive

2016 Archive

Thursday, 31 March 2016 K25/6.7 (Shortened Clifford Chambers) (Aero)1 Ian Heming 15:12 Club...

2015 Archive

Thursday, 2 April 2015 K25/6.7 (Shortened Clifford Chambers) (Aero) 1 Mick Stallard 15.142 Peter...

2005 Archive

07 April 2005 K33/10s Salford (Aero) 12 CompetitorsConditions Strong cold Northerly Winds 1 Mark...